عایق پلی استایرن چیست؟

  • خانه
  • وبلاک
  • ساختمان پیش ساخته

عایق پلی استایرن چیست؟

عایق پلی استایرن

یونولیت یا پلاستوفوم که اولین بار توسط آلمان نازی در جنگ جهانی دوم برای ساخت پل های شناور روی آب ساخته شد، ماده ای سفید رنگ و عایق رطوبت و صدا است که نمونه ای از آن با نام پلی استایرن انبساطی ( EPS) شناخته می شود و به صورت گرانول، ورق و بلوک در اندازه ها و ضخامت های گوناگون قابل ارائه است بلوک های سقفی پلی استایرن که امروزه در صنعت ساختمان به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند به دلیل کاهش بار سقف به میزان حدود 200 کیلوگرم در متر مربع سازه را در برابر زلزله به طرز چشمگیری مقاوم کرده و همچنین به عنوان عایق صدا، برودت و رطوبت باعث جلوگیری از هدر رفتن انرژی می گردد.

کاربرد های پلی استایرن:

امروزه در ساختمان سازی از پانل های پلی استایرن جهت دیوار های محیطی و جداکننده های داخلی استفاده می شود. بیشترین کاربرد این محصول  در ساختمان های بلند پایه می باشد زیرا در طراحی و ساخت چنین ساختمان هایی کاهش بار مرده مدنظر است که با استفاده از این محصول دستیابی به این مهم امکان پذیر است.

یکی از مشکلات اصلی در بیشتر سازه ها مشکلات نم و رطوبت می باشد که گاهی باعث خسارات سنگین و غیر قابل جبران می شود. ساده ترین راهکار مقابله با این مشکل عایق بندی رطوبتی می باشد و متداول ترین عایق رطوبتی قیرگونی است که با توجه به گرانی این نوع مواد و مقرون به صرفه نبودن آن، مهندسان موفق شدند با استفاده از رزین های اکریلاتی و استایرنی که با آب حل می شود، عایق رطوبتی جدیدی بسازند که منعطف بوده و به صورت یک لایه 1 میلی متری روی سطوح مورد نیاز اجرا می شود.

در ساخت سوله و سیلو نیز به دلیل سرعت اجرای بالا، کاهش ضخامت دیوارها، مقاومت در برابر طوفان و زلزله های مخرب، قابلیت اجرایی پانل برای دیوارهای بسیار بلند بدون نیاز به ساپورت و.. کاربرد دارد.

اما مهمترین کاربرد آن و حتی پرکاربردترین نوع آن در صنعت کانکس سازی می باشد، بنا به تمامی توضیحات مذکور صنعت کانکس و خانه های پیش ساخته به دلیل سرعت و وزن آن می بایست از عایقی مناسب استفاده نمود که بهترین نوع آن نیز قطعاً همین محصول است.