فایبرسمنت سایدینگ در اوایل دهه 1970 به معاملات صنعت ساختمان معرفی شد و اگرچه قبل از آن چوب یا سایدینگ آز بست سیمان به طور وسیعی در سراسر U.S استفاده میشد، به دلیل خطرات بهداشتی که برای استفاده از آزبست شناخته شده بود ، EPA استفاده از آن را در ساختمان های جدید در سال 1973 ممنوع اعلام کرد .

فایبرسمنت برد متریال ساختمانی است که بعنوان پوشش خارجی ساختمان در کاربردهای تجاری و خانگی استفاده میشود .این متریال ترکیبی از شن ، سیمان و سلولز میباشد که الیاف سلولزی به کار رفته در این صفحات ، باعث افزایش مقاومت آنها در برابر تنش های فشاری و کششی ناشی از تغییرات میشود .

مزایا :

فایبرسمنت سایدینگ به دلیل مزایای زیر بعنوان جایگزین نمای سایدینگ چوبی رشد و محبوبیت بسیاری بدست آورد :

  • مقاومت در برابر پوسیدگی
  • مقاومت در برابر آتش
  • ارزان تر بودن نسبت به نمای سایدنگ چوبی سنتی
  • شباهت به چوب واقعی

در حقیقت این محصول میتواند یک جایگزین بسیار خوب برای نمای سایدینگ چوبی سنتی باشد اگر به درستی نصب و به خوبی مراقبت گردد .فایبرسمنتی که به درستی و مطابق با مشخصات سازنده آن نصب نشده ، یکی از دلایل شکست محصول می باشد و این شکست همیشه نتیجه کار یک جنس بنجل نیست.

مشخصات فنی فایبر سمنت برد :

سایز ورق های فایبر از یک تولید کننده به تولید کننده دیگر کمی متفاوت است ولی رنج سایرآنها عموماً بین 200-300MM در طول و 200-1200MM در عرض میباشد و زمانی که بعنوان ورق های سایدینگ استفاده میشوند پهنای 130MM,300MM در دسترس میباشد .ضخامت فایبرسمنت برد بین 4/5MM تا  18MM متغیر و از نظر تراکم هم متفاوت میباشد .مقاومت حرارتی و انتقال صدا بین محصولات فایبرسمنت تا حد زیادی متفاوت است و عموماً محصول ضخیم تر و متراکم تر،مقاومت بهتری در برابر انتقال حرارت و صدا دارد .این محصولات به هنگام نصب و رنگ آمیزی نیاز به مراقبت خیلی کمی دارند . محصولات فایبرسمنت ضخیم تر و متراکم تر ، مقاومت بسیار خوبی در برابر ضربه دارند اما محصولات نازک تر و کم تراکم تر نیاز به مقاومت بیشتری در برابر ضربه دارند . همچنین ورق فایبرسمنت یک ماده غیر قابل احتراق است که بصورت وسیعی در مناطقی که در معرض آتش سوزی هستند استفاده میگردد .